Akali
HİKAYE
İonian Adasının dengesini düzenlemeye kendisini adamış eski emirler var.Düzen,kaos,aydınlık,karanlık-her şey bu evrenin bir tarzıdır ve mükemmel bir uyum içinde olmalıdır.Bu emirler Kinkou diye bilinir ve O, gölge savaşçılarından üç kişilik bir ekibi uygun bulmuştur.Akali, kutsal Ağaç Budama görevi emanet edilen bu gölge savaşçılarından biridir-Valoranın dengesini bozmakla tehdit edenleri ortadan kaldırmak. 

Savurgan bir artist savaşçı,Akali yumruk yaparak annesiyle eğitimlere başladı.Annesinin disiplini acımasız ve affedilemezdi,temel ilkesi bunu belirtir "Olması gerekeni yapmalıyız.".14 yaşında Kinkou için resmi görev aldığında asılı duran zinciri elindeki balta ile kesmeliydi.Hiç soru yok - Gölgenin Yumruğu olarak annesinin yerine geçmeliydi.O diğerleri tarafından ahlaki olarak sorgulanabilen ama annesinin bozulamaz öğretileriyle birlikte rolünün getirdiklerini yapmak zorundaydı.Şimdi O arkadaşları Shen ve Kennen'le Valoranın dengesini sağlamak için çalışıyor.Bu kutsal takip şaşırtıcı olmayan bir biçimde Adaletin Sahasına kadar üçlüye eşlik etmiştir. 

''Gölgenin Yumruğu ölümün perdesini aniden vurur.Dengeyi engelleme.''
Skiller
Twin Disciplines(Passive)

İlk olan 20 Ability Power aldığınızda oto ataklarınıza %10 magic damage ekler ve sonrasında ise her 5 AP de %1 oranında artar. İkinci olan ise 10 Attack Damge aldığınızda %10 Spell Vamp kazanırsınız ve sonrasında her 5 AD de %1 oranında artar. 

Mark of Assassin(Q)

Rakibe bir disk fırlatırsınız ve rakibiniz marklanmış olur. Bu mark halen adamın üstündeyken vurduğunuz 1 auto attack burst damage yapmanıza ve belli bir miktar energy geri kazanmanıza olanak sağlar(Max olduğunda 40 Energy). Kullanırken sırf atmak için energy harcamayın eğer ardından auto attack yapabilecekseniz atın ve minion farmlamak için oldukça kullanışlıdır.

Twilight Shroud(W)

Bu belkide bizim en pislik skillimiz.. Neden? Şöyle ki bu skill attığınız yerde bir süreliğine bir duman oluşturur ve bu dumanın içinde görünmez olursunuz, rakibe slow vermiş olursunuz ve dumanın içinde görünmezken belli bir miktarda armor/magic resist kazanırsınız.

Crescent Slash(E)

Bu bizim ufak efektli alan skillimiz oluyor. Çok kullanılmasada minion farmlarken aşırı kullanışlıdır ve teamfight içinde Q patlattıktan sonra el alışkanlığı 1 kez basmaktayım.


Shadow Dance(R)

Evet geldik ultimize... Bu skilli tanımlamak gerekirse şöyle deriz ''UÇAN TEKME'' Bu skill range bakmından gayet uzundur. Rakibe uçan tekme atarsanız ve direk olarak arkasına ışınlanırsınız. Ancak zırt pırt herşeye atmayın çünkü sınırsız değil. İlk levelda 2 charge hakkınız var ve ultinize level atlattıkça artıyor. Ancak 3 levelda kaç oluyor tam hatırlamıyorum kusura bakmayın. Dediğim gibi boşa sallamayın. Mesela adam uzağınızda ama koşarak yetişebileceğiniz bir durumda ise harcamayın gidin koşup öyle vurun. Çünkü devamında daha çok lazım olabilir.


Başlangıç olarak Doran's Blade alıyoruz ve lanede yerimizi alıyoruz. Ardından Botun ilk parçası(Boots of Speed) alıyoruz. Bu noktada botu bitirmeyip direk olarak Sheen gidiyoruz. Halen botu bitirmeyip Hextech Revolver alıyoruz. Her ne kadar saçmada gelse bot halen bitirmiyoruz çünkü HP bakımından oldukça zayıf durumdayız. O yüzden Giant's Belt çekiyoruz. Nihayet botu tamamlıyoruz benim tercihim Mercury's Treads ancak isteğe bağlı olarak Sorcerer's Shoes da yapabilirsiniz. Devam ederken alacağımız item Bilgewater Cutlass ve Hextech Gunblade 'e tamamlıyoruz. Bu item güzel bir slow avantajı kazandırıyor bize... Oyun devam ediyor ne alsam ne alsam... Oyun başlarında aldığımız Giant's Belt'i Rylai's Crystal Scepter tamamlıyoruz. Artık slow konusunda sıkıntımız kalmıyor. Artık oyun bitmeye yaklaşmış durumdadır. Önceden aldığımız Sheen'i Lich Bane yapıyoruz. Muhtemelen bunu yaparken ya da yaptıktan sonra oyun biter. Devam ediyorsa dilediğiniz işe yarar bir itemi alabilirsiniz. Benim tercihim Rabadon's Deathcap idir. Artık oyun bitmiştir. Herşey bittiğinde böyle gözükecek.
Not: Dorans Blade yerine bot x3 healt potion ile de başlayabiliriz , bir de dorans blade satıldığında void staff alınabilir