Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 72 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/modules/show.full.php on line 243 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 60 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 72 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 77 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 262 Warband Piyadenin Elkitabı - Warband Infantry Primer » TurkCossacks - Cossacks, Mount Blade, League of Legends, Silkroad Online, Istanbul Kiyamet Vakti ile ilgili hersey
Cossacks , Mount Blade , Forum, Portal » Mount & Blade » Warband Piyadenin Elkitabı - Warband Infantry Primer

  


.:: Gizli Içerik: Içerigi görebilmek için Facebook Sayfamizi 'TIKLA' begenin ve sonra bu sitemize Üye olun::.


  

Öncelikle söylemeliyim ki bu rehber ilk olarak Reapy tarafından yazılmıştır. ben de bu rehberi çevireceğim ama bu rehber orjinalinin birebir çevirisi olmayacak. anlatımını biraz farklılaştırarak üzerine de kendi tecrübelerimi  ekleyerek biraz daha değişik bir rehber yazacağım. orjinalini merak eden için : http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,87133.0.html

Referans ve teşekkür listesi:
-Reapy : bu muhteşem rehberi yazdığı için.
-Ubsilon Xefor Cioss : Numpad ile silah değiştirme yöntemini açıkladığı için.
-Alhedras : Savurma yönleriyle ilgili bir yanlışı düzelttiği için ve krallıklara önerdiği eklentiler için :D
-Eski adıyla Knight, yeni adıyla Caliph : Ufaacıı....ık düzeltmesi için :)
-unknown57: Rodok mızrakları ile ilgili yanlışımı düzelttiği için.

Ronin Productions Gururla Sunar:

Warband Piyadenin Elkitabı

Yararlı Olabilecek Videolar
gözle görülen şeyler her zaman daha fazla akılda kalır diye düşünüyorum:

Tutorial - http://www.youtube.com/watch?v=L9jHcZjWw9U - bir çabuk eğitim. oyunun temellerini ve mekaniklerini öğrenmeniz için faydali olacaktır.
Bir aceminin yaptığı hataları gösteren bir video - http://www.youtube.com/watch?v=iZZnl09qBKM - yenilgiden öğrenmek derler ya. işte o yenilgiyi yaşamadan öğrenmenin yollarından biri.

videoların da reapy tarafından yapıldığını hatırlatırım. izlemek isteyen için reapy'nin daha bir sürü öbür videosu var. İsterseniz bu bölüme başka videolar da önerebilirsiniz, buraya daha video eklemeyi düşünüyorum çünkü. hem belki ben de çekerim bişeyler. not: video çekme programı önerebilirseniz sevinirim. ayrıca eğitim videoları için yardımcı olmak isteyenler de bana pm ile steam nicklerini atabilirler.

ping üzerine bir not

eğer başka online oyunlar oynadıysanız warband'daki pinglerin biraz daha az olduğunu görüyoruz. Örneğin ben Garenada 100 pingle çok rahat warcraft oynayabiliyorken Warband'da 63 pingle 22nd siege server'da zaman zaman zor anlar geçirebiliyorum. Genel olarak 50'nin altı ping ile oynamak daha idealdir. Eğer roket gibi pingi olan bir rakip görürseniz ona dikkat edin çünkü  bir anda yanınızda bitip teberi kafanıza oturtabilir. yani ping her zaman bir dezavantaj da sayılmaz.

yüksek ping ile oynamak her daim mümkün, bazı oyuncular bunu nasıl  yapacakları konusunu çözmüşler ama daha az pingli bir oyuncudan daha fazla zorlanacakları takdir edersiniz ki kesin.

Kontroller
Bir sürü insan oynamanın hangi kontrollerle daha iyi olduğunu sormakta. Ben de klasik bir cevap olarak tabi ki "en rahat ettiğiniz" diyeceğim :). ancak gene de öğrenmek isteyenler için benim hangi kontrolleri kullandığımı söyleyeceğim.

Şahsi fikrimce hangi yönden saldırı ve savunma yapacağımızı fare (mause) ile kontrol etmek gerekli. oyunun fare kontrolleri bana uymadığı için ben değiştirdiğimi söylemek istiyorum. ayrıca tekli oyuncu modu (single player) da unutulmamalı. tekli oyuncu modu için savunma yönünü manual (yani elle) yaparsak çoklu oyuncu modu için daha idmanlı oluruz. sanırım zeka seviyesini falan da en üst seviyeye getirmek gerektiğini söylememe gerek yok.

Fare hassasiyeti de oyununuzu oldukça etkileyecek bir faktör mausunuza ve kendinize göre ayarlamanız önemli. tabi ölüm kalım gibi, oyunda 360 dereceden saldırı alabileceğiniz bir mod için yeterince hızlı dönebilmesi de önemli.

Saldırı Temelleri
Bir yakın dövüş silahını savurmanız için en fazla dört yönünüz vardır. çoğu silah yukarıdan, sağdan ve soldan saldırı yönlerinden saldırma olanağı tanır (pala gibi). bazı silahların ekstra olarak batırma fonksiyonu vardır. uzun mızrakların ise sadece batırma ve yukarıdan savurma seçeneği mevcuttur.

Sağdan savurma
Sağdan saldırınızı başlatıp sol tarafınızda bitirirsiniz. oldukça basit değil mi? aynı zamanda rakibe en hızlı ulaşan saldırı metodudur. karakterinizin sağlak olduğunu düşünürsek oldukça mantıklı. fakat arada milisaniyeler oynadığını düşünürseniz gerçekten hayati önem taşımıyor. tabi ki havadan kaldırmayla arasında küçük ama önemli bir hız farkı var bu konuya tekrar değineceğim. Soldan savurmaya göre 1-2 birim daha uzak mesafeye vurmaya olanak tanır.

Soldan savurma
Soldan sağa doğru savuruyorsunuz işte. sağdan savurmaya göre milisaniye olarak daha yavaş ama rakibin kalkanı indirdiği taraf olduğu için kalkanlı oyunculara karşı biraz daha avantajlı olabilir.

Yukarıdan savurma
Yukarıdan aşağıya doğru silahınızı savurursunuz. En yavaş ve rakibe oturtması en zor saldırı çeşidi olmasına rağmen bu saldırı metodu ile silahınızı rakibinizin kafasına geçirdiğiniz için en iyi hasarı oturtur, hatta rakibiniz bir miğfer giymiyorsa adamı şappadanak öldürebilirsiniz bile. çekiçler ve ağır gürzler için ise ekstra bir bonusu vardır.

Batırma
Silahınızı genelde sağ omzunuzdan (mızraklar hariç tabi ki) ulaşabildiğiniz en uzak mesafeye kadar hızla ulaştırırsınız. bu saldırı metodu en uzak mesafeye kadar ulaşabilen saldırı metodudur. ıskalama şansınız, yukarıdan savurma metodu gibi gene var olan bir risktir. genelde bu saldırıyı uygularken ileri adım gitmenizi tavsiye ederim.

Tekme
"E" tuşu ile yapılan bir hareket (ben de E kullanıyorum). çok az menzili olan bir saldırı çeşididir. rakibi tekmeleyebildiğiniz zaman onu biraz sersemletmeye yarar. Artık yeni patch ile birlikte isabet ettirmek artık eskisinden çok daha zor. eskiden E'ye bastıktan sonra tekme atmadan önce tekme yönüyle istediğimiz gibi oynayabiliyorduk şu anda ise E'ye bastıktan sonra Karakter olduğu gibi kalıyor ve yaklaşık bir saniye sonra tekmeyi atıyor. Ancak atması imkansız değil ve atabilen atıyor (ben atıyorum siz de atın). Tekme ile ilgili diğer bir önemli husus ise tekme atarken yürüyemediğiniz, döenemediğimiz ve saldıramadığımız. ancak tekme atarken saldırı bloklayabiliyorsunuz eğer kalkan kullanmazsanız.

Fake veya Feint
Sol tuşla vurmaya hazırlanırken sağ tuşla geri çekip başka bir yerden saldırmanız. Rakibin savunmasını zamanlama ve yön olarak  bozmak için kullanılır. Fake atarken silahın biraz savrulmasına izin verip o "kwuu" benzeri sesi çıkardıktan sonra geri almanız, fakeinizi daha şaşırtıcı etkili kılar.

Yumruklar
Eğer silahlarınız kınınnda ise veya silah falan taşımıyorsanız yumruklarınızı savurabilirsiniz. gene dört yönden saldırı yapabiliyorsunuz ve tek bir blok çeşidiyle rakip yumruklarını durdurabiliyorsunuz. genelde insanlar kickbox'u eğlence için yaparlar yoksa savaş alanında hiç bir manyak yumrukla birine girişmez.

Silah modunu değiştirme
"X" tuşu ile yapılan bir hareket (ben de X kullanmaktayım). Fırlatma silahlarınızı bu tuş ile savurma moduna geçirebilirsiniz. Ek olarak da büyük nord baltalarını kullanırken gönderli silah modu veya çift elli silah modu arasında geçiş yapabilirsiniz. gödnerli silah modunda atları durdurmak için kullanışlı bir batırma saldırı fonksiyonu bulunuyor. ancak Nord piyadelerinin gönderli silah becerilerinin 100, çift elli silah becerilerinin 135 olduğunu unutmayın. atları durdurup çift elli moduna geçip saldırmak daha iyi.

Depar
Dümdüz koşup da hiç bir şey yapmadığınız zaman depar moduna girmişsiniz demektir. bir şey yapmamaktan kastım: silah değiştirmek, silah savurmak blok yapmak ve aklınıza gelebilecek her şey.

Okçu Kıçı Tekmeleme
Diyelim ki düşman oklarını savuşturmak için kalkanınızın arkasına saklanmış sizi hedefleyen okçunun üzerine yürüyorsunuz, gittikçe yaklaştınız ve artık dibine geldiniz ancak adam hala elinde arbalet sizin kalkanı indirip silahınızı çekmenizi bekliyor, siz bunu yaptığınızda ise o oku kafanızda patlatacak. YOOOH öyle çakallık, o eskidendi canım. artık elinde menzilli bir silah tutan birine et ete değecek kadar yaklaştığınızda o kişi tekme yemiş gibi oluyor (ki buna kalkanla kullanılan ve yakın dövüş moduna geçerililmemiş fırlatmalık silahlar da dahildir).

Otomatik İlerleme
Pek bilmeyen yoktur ama yürürken chat barını açarsanız yürümeye devam edersiniz. pek bi numarası yok bence de.

Savunma Temelleri
Savunma hayatta kalmanın ön koşuludur. Savunma olmadan en fazla bir iki kılıç sallar sonra da ölürsünüz o yüzden en önemli şey savunmadır. Savunma yapalım, yapmayanları uyaralım.

Otomatik Bloklama
Ancak tekli oyuncu modunda olabilecek bir şeydir. Hiç bir serverda otomatik seçeneğinin kullanıldığını görmedim ama server kurucuları isterse bloklamayı otomatik olarak ayarlayabilirler. Bu bloklama metodunda karşınızdaki rakip silahını vurmak için hazırladığında sağ tuşa basarsınız ve basılı tutarsınız, silahınız otomatik olarak saldırının geldiği yönden silahı savuşturmaya yeltenir. Eğer rakibiniz silahı savurmaz da başka bir yönden gardını alırsa (fake veya feint) doğru yönden savunma için sağ klikten parmağınızı çekip tekrar basmalısınızdır. hiç şüphesiz ki o gene doğru savunma yönünü bulur.

Manuel Bloklama
Eğer bloklama yönünü elle yapmayı ayarladıysanız tekli oyuncu modunda ve onun dışında genelde bütün multiplayer oyunlarında olan bloklama çeşididir. Bu da bir Multiplayer rehberi olduğundan bize göre en önemlisi bu tabi ki. Bu savunma metodunda bloklama yönünü siz belirlersiniz bu yüzden de otomatikten takdir edersiniz ki zordur. usta oyuncuların tekli oyuncu modunda da manuel bloklamayı kullandığını söylememe bilmem gerek var mı.

yönlerden bahsetmişken rakibinzle karşı karşıyayken bloklama yönünü zaten bilirsiniz. örn: adam kendi solundan savuruyorsa siz de kendi sağınızdan bloklarsınız gibi. ancak burada ekstrem bir durum var. yanlış yönden blok almanıza karşın (sağ ve sol taraflar için geçerli) gene de saldırıyı bloklayabilirsiniz ama bunun için karakterinizin baktığı taraf önemli. mesela adam sağdan savuruyor, siz de kendi sağınızdan bloklama yapıyorsunuz ama sizin baktığınız yön adamın kılıcı savurduğu taraf. daha sonra buraya bir diagram veya bir screenshot eklemeyi düşünüyorum. elinizde varsa gönderebilirsiniz de. hatta lütfen gönderin :)

Kalkanla Bloklama
Sol elinizde bir kalkan taşıyorsanız kısaca sağ tuşuna basarsınız ve saldırıları bloklarsınız. Kalkanla oklardan ve diğer uçan cisimlerden de korunabilirsiniz. çok yukarıdan veya ayağınıza gelecek oklardan korunmak için sağ tüşa basılı tutarak kalkanınızı aşağı veya yukarı kaldırıp-indirmeniz mümkün. aklınızda bulunsun Multiplayerda kalkanlar savunma durumundayken göründüklerinden daha geniş bir alanı kapsarlar. Genelde kalkanı bir yöne tuttuğunuz zaman o yönün tamamını kaplayacak kadar geniştir. Bunun Multiplayer ve Single playerda böyle farklılık göstermesinin sebebi okçuluğun yeteri kadar güçlü olduğunun düşünülmesi. Tabi ki bazı kalkanlar savunma durumundayken vücudun her bölgesini korumuyorlar. Farkettiğim üzere ayaklarda iğne deliği kadar bir boşluk kalıyor. Ancak bu noktayı vurmak için oku atanın iyi okçuluktan ve bol şanstan güzel bir karışım tutturması lazım.
Hem savunma durumunda değilken bile sol tarafınızdan kalkanınıza çarpan okları savuşturabilirsiniz veya bir şeyler fırlatırken de kalkanın kapsadığı alan sizi oklardan korur ancak kalkanınıza saplanan herhangi bir cisim sizin saldırınızı bozar. kılıcı havaya kaldırdığınız veya tam balta fırlatacakken hedefe nişanlayıp tam bırakıcağınız durumda gelen bir ok sizin karakterinizi tekrar normal duruş haline getirir. Not: bu bahsettiğim savunma otomatik gerçekleşir siz sağ tuşla kendinizi savunmazsınız, kalkan sizi korur.

Chamber Blok tam çevirmememin nedeni kafa karışıklığına yol açmak istemem. ayrıca bütün alternatifler de gayet komik kaçıyor :)
Chamber blok Saldırıya saldırıyla karşılık vermenin en keskin yoludur. Yapılması da en zor blok şeklidir ve en risklisidir. Rakibinizin size saldırdığı taraftan tam rakibinizin silahı size vurmadan bir kaç milisaniye önce sizin de o taraftan silahı saldırmak için savurmanız ile yapılır. Yukarıda linkini verdiğim eğitim videosunda açıkça görülebilmektedir.

Rakibiniz hangi tarafınızdan saldırıyorsa o taraftan saldırı yaparak Kısımsal bloğu gerçekleştirebilirsiniz. Her silahın batırma saldırısı olmadığı için de size batırılmaya çalışılan bir silahı yukardan savurarak da karşılayabilirsiniz.

Envanter Yönetimi
Warband'da dört tane silah slotunuz ve kafa, gövde, ayak, el olmak üzere dört tane de zırh slotunuz bulunmaktadır (burası piyade rehberi atlar dışarı). paranızı en idareli şekilde kullanmalısınız ki maksimum potansiyelinizi ortaya dökebilesiniz. tabi paranızı en ideal şekilde kullanmanız demek ille de potansiyelinizi maksimum şekilde kullanacaksınız demek değildir ama bunun bir ön koşuludur.

Bütün eşyaların bir de ağırlığı olduğu dikkatinizi çekti mi? bu ağırlık sizin yürüyüş hızınızı etkiler. o yüzden gereksiz eşya almamaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

Ola ki eğer ekipman alırken bütçenizi aşarsanız, bilgisayar yaptığınız seçimler doğrultusunda en uygun gördüğü şekilde ekipmanınızı ayarlayacaktır. genelde iyi seçimler yapar ama bu, kontrolü sizin elinizden biraz çıkarır. örneğin rodokların üç satırı da aynı slottadır ve paranız yetmediği halde siz çift elli olanı seçtiğinizde size gidip tek elli olanını verebilir (hatta bunu yapıyo ibne), halbuki siz zırhtan kısıp güzelim satırı gayet de alabilirdiniz.

Yeni oyunculara yardımcı olmak babında bir slotu sağ klikle boşaltabildiğimizi de söyleyelim.

Oyun esnasında silahlarınız arasında geçiş yapabilmek için iki yöntem vardır.

Birincisi: mousun ortasındaki tekerleği ileri sürerek silahlar arasında geçiş, geri kaydırarak da kalkanlar arasında geçiş yaparsınız. Bir örnek olarak iki elli kullanıp da tek elli olmadan bir kalkan aldığınız bir durumda fare tekerleğini geri döndürerek kalkanınıza hızlı bir geçiş yapabilirsiniz.

İkincisini ise: tekniğini NumPad'den yapıyoruz. 1 ve 3 tuşları silahlar arasında Hiper Düper bir silah değişimi yaparsanız. Eğer yakınınızda düşman var ise milisaniyeden az bir zamanda defalarca kez silah değiştirebilirsiniz.

Bazen oyunda duyarsınız, arda arda yüzlerce kez silah çekme sesi gelir arkalardan. Genelde bunu bilmeyenler, bunu yapanlara fake'ci, hileci, glitchci gözüyle bakarlar.

Aslında yerinde ve zamanında kullanılırsa iyi bir strateji yaratabilir. Bir silahı çekmeye başlarken aniden 2. veya 3. silaha geçebilirsiniz.

İsterseniz elinizdeki silahları bırakabilir veya yerdekileri alabilirsiniz. Genellikle fırlatmalık silahlar en çok alınanlardır. bunlarla ilgili bilinmesi gereken bir husus bir yere saplanmış olanları alamayacak oluşunuzdur (örn: kapıya, kafaya). Diğer husus ise bir örnekle açıklarsak; ağır fırlatma baltaları aldığınızda her slot için 4 tane alırsınız bu demektir ki siz yerden beşinciyi aldığınızda o yeni bir slota geçer ve eğer yeriniz yoksa alamazsınız. farklı olan silah türleri birbirleriyle uyuşmaz. mesela toplam 16 ağır fırlatmalık balta alabilir fakat 1 hafif, 1 orta, 8 ağır fırlatma baltanız var iken dokuzuncu ağır baltayı alamazsınız. hani konumuz değil ama oklar için de aynısı geçerli (sadak halinde olanlar için söylüyorum). okçulara burdan selam :)

Savaş Mekanikleri
Sersemletme-
Warband'da belli belirsiz çok hafif bir sersemletme (ya da bilinen adıyla stun) efekti var. Sersemlediğiniz zaman, saldırı komutlarınıza karakteriniz tepki vermez ancak bloklamanıza olanak tanır. Bir sersemleme efektinin oluşması için bir kaç durum vardır:

-Hafif bir silah ile ağır bir silahın saldırısını bloklamaya çalısırsanız sersemleme şansınız vardır. iki silah arasındaki büyüklük farkı ne kadar olursa o kadar yüksek bir şansta oluşur.

-Saldırmadan önce silahınızı biraz daha vurmaya hazır pozisyonda bekletmek sersemletme şansını artırır.

-Yukardan yapılan saldırılar en yüksek sersemletme şansına sahiptir.

Saldırı yapamayıp da blok yapabildiğiniz diğer zamanlar ise:

-sol elinizde kalkan olmazken tekme attığınız zaman

-attan inerken. tabi ki belli bir yönde iken.

Atları Durdurma
Gönderli silahlarla atlara önden saplama vuruşu uygularsanız (hasar çeşidi farketmez) Atlar oldukları yerde durup şaha kalkarlar. Bu atların yaklaşık 3-4 saniye oldukları yerde çakılı kalmalarına sebep olur. Atlar havada olsa bile. Atların şaha kalkıp birden durmalarını sağlayan diğer koşullar ise kayaya, duvara, merdivenlere hızlı bir şekilde toslayacakmış gibi girmeleridir veya binicileri tarafından bu komutu almalarındandır.

Felç Aralığı
Warband'da ne saldırı ne de savunma yapamadığınız bir aralık da mevcut. Felç aralığının oluştuğu durumlar:

-Yere serildiğiniz ve kalktığınız zaman. ki sanırım herkes bunun farkına varmıştır, saldırı ve savunma yapamazsınız.

-Tekmeyi kıçınıza yediğiniz zaman.

-At size kafa attığı zaman.

-Darbe yedikten çok kısa bir süre sonra. örnek olarak; kalkanla savunurken arkadan bir ok yediğiniz zaman savunmanızın bozulması. Sersemleme eşiği ise sanırım 4 hasar puanı. ki bu da agır zırhların yeri geldiginde ne kadar ofansif faydalar saglayabileceginin de bir örnegidir. (4 hasar puanından az yerseniz karakter buna fiziksel tepki vermiyor. örnek olarak yumruk verilebilir, veya full zırhlı birini en dandik ok ve yayla vurmak.)

-Oyun kitapçığında belirtildiği gibi kalkanıyla okları savuşturan birinin kalkanına bir sürü ok yağması sonucu savunmasını kaybetmesi. bir mount and blade efsanesi olmakla birlikte hiç yaşamadım veya görmedim.

-Silahınızla saldırı yaparken bir noktaya kadar savurmanızı geri alabilirsiniz ki buna halk arasında "fake" denir. Ancak bu köprüden sonraki son çıkışı kaçırırsanız silahınızı geri alamayıp blok yapamadığınız bir aralığa girersiniz.

-Silah değiştirirken ve kalkanınızı sırtınıza takarken bir süre savunmasız olursunuz. asla rakibin yakınındayken silah değiştirmeyin. 1.132 notu: şu anda durduk yere silahınızın değiştmesine sebep olan bir bug var. neyse ki çok seyrek olmakta.

-Kalkan kullanırken tekme atarken kendinizi soktuğunuz durum da bu duruma örnek verilebilir. daha önce de söylediğim gibi savunamazsınız.

Cennetten inen kutsal yumruk
Gürzlerle ve çekiçlerle yapılan bu HARİKA şey yapması en eğlenceli şeylerden biridir, ki bir o kadar da zor. SMASH THE GOBLIN SKULLZ! ehm, belki farketmişsinizdir çekiçlerin ve demir gürzün özelliklerinde blokla durdurulamayabilir yazar. Doğrudur Rhodoklarda bulunan çekiçler, Rhodoklarda bulunan seher yıldızı ve Sarranidlerdeki demir gürzün böyle bir fonksiyonu vardır. Yukardan Savurduğunuzda blokla durdurulamayabilirler ki buna eski torpaklar "blok kırıcı" der. Ancak ben sadece Çekiçlerle yapılanını inceleyeceğim çünkü ya oyunda bir bug var ya da demir gürzler ve seher yıldızlarının bu hareketi gerçekleştirme şansı fenerbahçe'nin şampiyon olma şansından daha az.

Belli bir alt hasar limitini aşmak suretiyle çekiçleri yukarıdan vurduğumuz zaman rakip kendini savunmaya yeltense bile kendi kalkanı altında eziyoruz adamı. yani dikkatli olmak lazım. peki bundan kurtulmanın yolu yok mu? Elbette var! İlerde düello bölümünde gene bu konuya değineceğim.
not: chamber da tıpkı blok gibi işe yaramıyor.

Savurma Zamanlaması

Silah savrulur savrulmaz bir şeye çarparsa genellikle rakibi sersemletmeyecek kadar az hasar verir. tabi böyle bir durumda da dayağı yersiniz hemen sonrasında.

Silahı savrılduktan çok kısa bir süre sonra bir şeye çarparsa yaklaşık olarak normalin 1/3 katı hasar verir.

Ve nihayet, sonraki durumlar için normal hasarını verir. ki bu da yaklaşık 0.5'den saniyeden biraz azdır.

Bunun böyle olmasının nedeni ani vuruşların yapılmasını önlemektir.

Hız Bonusu
Bir anlamda silahın hedefine ne kadar hızlı çarpmasıdır. Silahı savuran ve darbeyi yiyenin birbirlerine göre hızları belirleyici unsurdur (mausun bir etkisi var mı bilmiyorum). Hız bonusunu kullanmak başarıya hızlı ulaşmanın önemli bir yoludur ki bu silahları batırmaya kalktığınızda hayati önem taşır. Tecrübesiz oyuncular geri adım kaçmaya çalısırlarken ellerindeki silahı rakibe batırmaya kalkarlarsa genelde rakibi sersemletmeye bile yetmeyecek kadar az hasar verip hüsranla yeri öperler.

Konum Hasarı
Yukardaki nedenler gibi, silahın nereye carptığı da hasar için belirleyici etkenlerden biridir. Mantıklı bir şekilde kafa en çok, gövde orta, ayaklar da en az hasar alınan yerlerdir. kafa kısmı boynu kapsamamakta sadece yukarsını kapsamaktadır.

Genel Kıstaslar ve Materyal Üstünlükler
Daha derinsel taktiklere geçmeden önce neyi nasıl kullandığımızı bilelim ki bunlar üzerine bir strateji inşa edelim. Unutmyın ki bilgi güçtür. Ben de size olabildiğince bilgi ve detay sunmaya yani nicel birikim yüklemeye çalışacağım ki nitel sıçramayı gerçekleştirebilesiniz.

Silahlar Ve Zırhlar
Evet gelgelelim silahlar ve zırhlara. Hangi silah daha iyi, hangi silah hangi durumlara uyar? Hangi özellikler daha işlevsel? Uzunluk mu, Hız mı yoksa hasar gücü mü? Bütün bu soruları burada cevaplamaya çalışacağım.

Sanırım silahların oyunda ne kadar önemli bir rolü üstlendiklerini herhalde farketmişsinizdir. O halde sanırım bütün oynayış stilinizi de silahlara ve zırhlara göre yapacağınız size mantıktan pek uzak gelmeyecektir. Oynarken nasıl bir stil izleyeceğinizi sizin ve rakibinizin elindeki silahlara göre planlayın ve hesaplayın. Bu kısım gerçekten çok önemli. Size bir Çinli filozof-savaşçının,i Sun-Tzu'nun bir lafını söylemek istiyorum, "eğer kendini ve düşmanı biliyorsan bütün savaşları kazarnırsın,eğer kendini biliyorsan düşmanı bilmiyorsan birini kazanır diğerini kaybedersin,eğer kendini ve düşmanı bilmiyorsan bütün savaşları kaybedersin". Bunu Warband'a da gayet uyarlayabiliriz:
Mesela elinizde küçük bir şemşir var, karşınızdan da başı hariç her tarafı ağır zırhlı elinde de teber olan bir adam geliyor. Teber şemşirden uzun olduğu için önce onun saldırmasına izin vermelisiniz. sonra silahınızın hafifliği yüzünden bazen sersemleme yiyip saldırılarını art arda bir kaç kez bloklamalı, onun vurabileceği ama sizin vuramayacağınız mesafeye kaçamasını önlemeli, tekme yemeyecek kadar tetikte olmalı ve kafası hafif zırhlı olduğu için de yukardan yukardan adama vurmaya çalışmalısınız. işte bahsettiğim böyle bir şey.
Genel bilgiler olarak stratejimizi bu lafın üzerine inşa etmeye çalışacağım.Hasar Tipleri
Öncelikle işe hasar çeşitlerini söylerek başlamak sanırım mantıklı bir başlangıç olacaktır. Warband'da üç çeşit hasar çeşidi vardır. hangi silahın hangi çeşid hasar çeşidini kullandığını silah özelliklerinde kısaltmalarıyla görebilirsiniz:

Ezici (bayıltıcı) - b : Çekiçlerin, sopaların, gürzlerin ve sopa gibi kullanıldığı zaman mızrakların verdiği hasarlar bayıltıcı hasar çeşidine girer. Bayıltıcı silahların rakibe vurduğu zaman rakibi yere serme gibi bir şansları vardır, belli bir alt hasar limiti de önemli tabi ki. Ayrıca zırhlara karşı kesici silahlardan daha etkilidirler. Daha az bir yüzdeyle verdikleri hasar azalır. yumrukların, tekmelerin ve atların verdikleri hasarın da bu çeşide girdiğini söyleyelim. Extra olarak nordların çift elli baltaları gönderli silah modundayken batırıldıkları zaman bayıltıcı hasar verirler. yaptığım denemeler sonucunda zırhlardan yaklaşık %60 oranında etkilendiklerini gördüm. yani +10 zırhlı birine verdiğiniz bir saldırı 6 birim daha az hasar vercektir.
Ekleme notu: Bayıltıcı hasar veren silahların genelde hasar değeri hayati ölçüde düşüktür, o yüzden savururken hız bonusu hesaplanmazsa rakibi rahatsız etmeyen boş vuruşlar yapamamanız olası. Dikkatli kullanılmalı.

Delici - d : Batırılarak kullanılan silahlar (mızraklar, kılıçlar), nacaklar ve bütün menzilli silahlar (fırlatmalık baltalar hariç) delici hasar verirler. Delici hasarın da zırhlardan daha az etkilenme gibi bir özellikleri vardır. Yaptığım denemeler sonucunda bayıltıcı ile aynı yüzdede zırhlardan etkilendiğine ulaştım. yaklaşık %60

Kesici - k : Savrulan kılıçlar, baltalar, teberler ve fırlatmalık baltalar kesici hasar verirler. Kesici silahların hasar değerleri bayıtlıcı ve delici hasarlara göre daha yüksektir. En iyi hafif zırhlılara karşı etki gösterirler. Zırhlardan %100 etki görürler. Yani +10 zırhlı birine vurduğunuzda 10 birim az hasar görecektir.

Etkilenme yüzdeleri bilimsel olmayan bir şekilde denenmiştir. Eğer detatylı bir şekilde hesaplarsanız benimle paylaşabilirsiniz.

Silahlar
Genel olarak silahlar kullanım şekillerine göre ayrılmıştır. Farklı silah becerileri kullansalar da gönderli silahları ve çift elli silahları aynı başlıklar altında sundum. Ancak silahları alırken hangi silah becerisini kullandığını görebilirsiniz.

Tek elli silahlar - Tek elli silah demek, tek elle kullanılan silahlar demektir. Bu tarz silahlar istisnasız her krallığın cephanesinde bulunurlar. Tek elli silahlar beraberinde kalkan kullanımına izin verirler. Genelde hızları çift elli silahların hızlarından daha fazladır ama bu kalkansız kullanıldıklarında böyledir. Uunutlmamalı ki kalkan beraberinde kullanıldığı silahı yavaşlatır. Tek elli silahlar diğer silahlara göre daha kısadır o yüzden çift elli ve gönderli silahları olan rakiplerle çarıpışırken ilk olarak savunmalıdırlar ve düşmanın fazla uzaklaşmamasını sağlamaya çalışmalıdırlar. Kısalıkları ön önemli zayıflıklarıdır.

Tek elli silahlara hızlı bir genel bakış yapacak olursak:


Şekli düz kılıçlar - (Nord, Svadya, Sarranid) - Oldukça kullanışlı silahlardır. şekillerinin düz olması batırma saldırısına da olanak tanır. Kesici ve Delici hasar vermeye olanak tanırlar.

Şekli düz olmayan kılıçlar - (Vaegir, Rhodok, Khergit) - Şemşirler, satırlar ve palalar bu sınıfa girer. Batırma saldırıları yoktur. Satırlar yüksek değerde hasarlar verir, şemşirler hızlıdır, palalar isi ikisinin arasında bir yerdedir. Kesici hasar verirler.

Baltalar - (Nord, Khergit, Sarranid) - Diğer tek ellilere göre biraz yavaş olmalarına rağmen yüksek değerlerde hasar verirler. Kalkanlara bonus hasar verirler, dikkate alınmaya değer bir özelliktir. Kesici hasar verirler.

Topuzlar - (Sarranid, Vaegir) - Ortalamanın üstünde bir hızları vardır. ama tek elli silahlar arasında bile kısadırlar ve az değerde hasar verirler. Rakibi yere düşürme özellikleri ve bayıltıcı hasar verme özellikleri vardır.

Nacaklar ve çivili sopalar - (Vaegir, Rhodok) - Delici hasar verirler. ortalama hızda ve ortalama uzunlukları vardır.

Bıçaklar - (---) - Native modun multiplayer'ında bıçaklar olmaz. Bu silahları incelememin tek nedeni bazı modlarda olmaları yüzündendir (angry farmers mod, cRPG). Bıçaklar bloklanmak için kullanılamayacak kadar kısadırlar. Bıçak kullanan bir oyuncu kendini ya da chamber blok yaparak ya da tabanları yağlayarak koruyabilir. Buna rağmen de epey hızlı olmaları, kullanabilen için gerçekten iyi bir özellik olabilir. Özellikle cRPG'de yüksek tek elli beceriniz var ise vuruşlarınız neredeyse bloklanamaz bile olabilir. Ve bunu hafif zırhlı düşmanlarına karşı avantaj olarak kullanan birini gördüğüm için bıçakları kısaca bir tanıtayım dedim. Kısa menzilleri ve bloklama fonksiyonlarının olmaması sayesinde alt edilebilir. Not: bloklama işine yaramasa da sağ klik fake atma veya saldırıyı geri alma fonksiyonu sağlar.


Çift Elli ve Gönderli Silahlar - Çift elle kullanılan silahlardır. Çift elle kullanıldıkları için hızlıdırlar, Yüksek değerde hasar verirler, erimleri uzundur. Çoğunda "Dengesiz" yazar. Dengesizlik, savrulduktan sonra geri alması biraz daha fazla zaman alındıkları anlamına gelir (felç aralığı). Kullanmasını bilene önemli bir avantajdır. Chamber bloklara ve geri çekilip vurmalara karşı etkisiz kalabilirler.
kullanırken ne zaman saldırmanız veya geri çekilmenizi iyi belirlemeniz gerekir. Ayrıca çift elli oldukları için kalkanlarla beraber kullanılamazlar.

Çift elli silahlara kısa bir bakış atacak olursak:

İki Elli Kılıçlar - (Svadya) - Batırma fonksiyonu oldukça kullanışlı olan düz bir kılıçlardır. Uzun, hızlı ve keskindir. Düellocuların Favori silahıdır ve oyundaki en pahalı silahtlardır. Bunun böyle olmasının sebebi ayrıca dengesiz olmamalarıdır.

İki Elli Baltalar - (Nord, Sarranid, Vaegir) - Kalkan Parçalayıcı özelliklere sahip, dengesiz silahlardır. Düello için ideal sayılmazlar ama kalabalıkta öldürücü vuruşlara sebep olduklarından avantajlı olabilirler. Kesici hasar verirler. Yavaşlıklarından dolayı bloklanması ve chamberlanması kolay silahlardır. Buna rağmen Savrulmadan önce birazcık bekletip güç toplatılırsa tek elli silahları sersemletebilirler. Vaegirlerin ve nordların bazı baltaları çift ellidir bazıları gönderli silahtır. Nordlarda iki mod arasında geçiş yapılabilir silah modu değiştirme tuşu ile. ("X" tuşu)

Çift Elli Satır, Tırpan ve Uzun Saplı Pala - (Rhodok, Khergit) - Batırma fonksiyonu olmayan kılıçlardır. Kesici ve yüksek değerde hasar verirler. Bu yönleriyle kılıçtan çok bir baltanın özelliklerine sahiptirler ama baltadan daha hızlıdırlar, dengesiz değildirler ve kalkanlara ekstra hasar vermezler. Uzun saplı pala gönderli silah silah olsa da at üstünde çift elli gibi kullanılır.

Çekiçler - (Rhodok) - Kısa, yavaş ve dengesiz silahlardır. Yandan savrulan bir çekice chamber atmak kolaydır. Ama tüm bu kötü özelliklerine rağmen spesiyal bir özellik sayesinde elinde çekiç taşıyan bir savaşçı en büyük tehlikelerden biridir. Çekiçlerin hasarları yüksektir, bayıltıcı hasar verirler, bu nedenle rakibi yere serme şansları vardır ve ön önemlisi yukarıdan savrularak kullanıldıklarında blok kırmak gibi özelliklere sahiptirler. Genellikle elinde çekiç taşıyan birine fake atmak tavsiye edilmez.


Çift elli demir gürz - (Sarranid) - Ağır ve dengesiz bir silahtır. Her ne kadar blok kırmak konusunda bekleneni vaat etmese de (biri bana bu silahın ne zaman blok kırma mekanizmasını ne zaman devreye soktuğunu açıklarsa sevinirim) rakibi kolay yere sermesi ve yüksek bayıltıcı hasarı sayesinde kullanması zevkli bir silahtır. Hızı baltaların hızına yakındır. silah erimi kılıçlara göre biraz kısa olduğu için ve yakın mesafelerden rakibe sadece dokunacak kadar hasar verebilitesi yüzünden dikkatli kullanılması gereklidir. Ayrıca batırma saldırısı böyle bir silah için gördüğüm en ilginç saldırı metodlarından biridir. Hızla gelen bir atlıya karşı hız bonusu sayesinde güzel hasar verebilir veya menzili en uzun saldırı şekli olduğu için dövüşe giriş vuruşu olarak kullanılabilir.

Uzun Mızrak - (Rhodok) - Kalkanla beraber kullanılamayacak büyük bir mızrak olup silah erimi 245 birimdir. Svadyalıların kallavi şovalye kargısı dahil (240 birim) bütün kargılardan uzundur. Genelde atlılara karşı kullanılmak için tasarlanmıştır ama Düellolarda bile kullanılabilecek kadar hızlı bir silah olması kesinlikle unutulmamalıdır (blok yaptıktan sonra vurabilecek kadar hızlı). Zira yakın menzilde bu mızrağı küçümseyen çok eleman öldürmüşlüğüm vardır. Sadece batırma ve yukardan savurma saldırılarına izin verir. Gönderli silah onun tarzıdır.


Bir Buçuk Elli Silahlar - Bazı silahlar vardır ki hem tek elle hem de çift elle kullanılabilen silahlardır. Kalkan varken Tek elli, yokken de çift elli olarak kullanılırlar. Bastard (yani piç :)) diye de çağrılırlar. Svadya'lıların iki kılıcı ve hemen hemen bütün mızraklar ve kargılar bu sınıfa girer. Kalkanla beraber kullanıldıklarına çok daha yavaştırlar.

Svadyalıların "Piç" Silahları ve Rhodokların Sabah Şekeri - (Svadya) - Bu silahlar tek elli silahların hepsinden daha uzundurlar ama kalkanla beraber kullanıldıklarında hepsinden daha yavaştırlar. Ayrıca kalkanla kullanmak hasarlarını belli bir oranda azaltır. Gene de uzunlukları sayesinde kalkanla beraber kullanıldıklarında uzunlukları sayesinde bazı avantajları beraberinde getirirler ve bu özellikleri kullanıldıkları takdirde avantaj sağlarlar. Ayrıca Rhodok'ların seher yıldızı kalkansız kullanıldığında demir gürz gibi küçük de olsa bazı savunmaları kırma özelliği vardır, delici hasar verir ve dengesizdir.

Mızraklar ve kargılar - (Her ırk) - Genel olarak kısa mızraklar dört yönden de saldırmaya izin verirken, uzun olan mızrakların sadece batırma ve yukardan savurma olanakları vardır. Bütün Kalradya ırklarının kullanması mızrakların gerçekten ne kadar vazgeçilmez olduklarının göstergesidir. Gönderli silahların atları durdurma özellikleri dolayısıyla kullanılır genelde veya süvarinin hıznı kendi lehine çevirmek için. Her ırkın cephanesinde belli başlı mızraklar ve kargılar vardır. Bu tarz silahlar Irklara özel sayılmazlar. Örneğin savaş mızrağı hem Nordlarda hem de Rhodoklarda bulunur. Kargılar hemen hemen her ırkta aynıdır. Sadece Rhodokların Gürgen mızrağı ve Sarranidlerin Bambu mızrağı farklılık gösterirler. Özellikle Bambu mızrağı oldukça ilgi çekici bir silahtır. Düşük hasar verir ancak buna karşın ücretsizdir, Uzundur (190 civarı), uzunluğundan beklenmeyecek şekilde yanlardan da savurulabilir ve gerçekten uzunluğuna gçre çok hızlıdır. Kaçarak devamlı kullanılırsa rakip piyade size ulaşamadan en az 2-3 vuruş şansı elde edersiniz.


Fırlatmalık Silahlar - Fırlatmalık silahlar piyadelerin de birazcık olsun menzilli takılabilmelerini sağlar. Paket başına sayıları, oka ve arbalete göre çok azdır ve ıskalama oranı çok daha yüksek olduklarından yakın mesafelerde kullanılır. Kalkanla beraber kullanılabilmeleri hatta bu silahları kullanırken kalkanların vücudun kafa ve ayak hariç gövde kısmını koruması önemli bir avantaj sağlar.  Gene de kalkanınıza gelen herhangi bir ok sizin fırlatış yapmanızı kısa bir süreliğine engeller. Yani kısa bir süreliğine savunma moduna girip sonra tekrar saldırı moduna geçersiniz. Silahı  fırlatmaya hazır bekletip görebilirsini. Yürürken de sapma oranı en az dağılan silahtır (hedef göstergesi daha az genişler) ve elde ne kadar bekletilirse bekletilsin hedef göstergesi genişlemez. Yani elde tutulunca yorulma gibi bir olayı yoktur, tıpkı arbalet gibi. Fırlatmalık silahlar da menzilli silahlara dahildir ve başka biri yanınıza geldiğinde tekme yemiş gibi olursunuz. (bkz: okçu kıçı tekmeleme)
Fırlatmalık baltalar fırlatılınca da savrulurken de kesici hasar verir ve kalkanlara bonus hasar verir, diğer cidalar ve bilimum dartlar delici hasar verirler.
Cida ve fırlatmalık baltalar silah modu değiştirme tuşuyla yakın menzilli silah olarak da kullanılabilir. Balta tek elli silah moduna, Cida ise yarım elli gönderli silah moduna geçer yani kalkanlı ve kalkansız iki kullanım şekli vardır ve batırma saldırısı hariç kesici hasar verir. Silah modu yakın silah moduna geçince yakınınıza bir düşman gelince tekme yemiş gibi dağılmazsınız.

Kalkanlar - Kalkanlar, çok kullanışlı aygıtlardır hiç şüphesiz. Menzilli silahlardan korunmanızı sağlar ve sizi manuel blok yapma zahmetinden kurtarır. Ancak Beraberinde kullanılan silahların hızını hayati olmayacak derecede azaltırlar. Her ırkın süvari birimlerinde, piyade birimlerinde ve bazı ırklarda olan arbaletçilerde bulunurlar (Rhodok, Svadya). Savunma tuşuna basılı tutularak kullanılırlar.
-Kalkanların menzilli saldırılardan koruma sağladığı tek durum savunma pozisyonu değildir. Olduğunuz yerde dururken veya oraya buraya koştururken de taşıyanın sağ taraflarının belli bir bölgesini korur. Kargı kullanırken veya oraya buraya bir şeyler fırlatırken de vücudun ön tarafında gövdeyi veya bir kısmına koruma sağlar. Ki sanırım bunu daha önce söylemiştim. neyse sabrınıza ve hoşgörünüze sığınıyorum bu seferlik.

-Sırta takılan bir kalkan arkadan gelen menzilli silahların vuruş değerini yaklaşık %50 oranında azaltır (arka gövde kısmı için). (bundan gerçekten emin sayılmam bunu deneyebilir ve bana gerçek durumu söyleyebilirsiniz)

-Kalkanlar için en iyisini almak gereklidir diyemem. Bütçenize göre işinize yarayacak kadar iyi bir kalkan almanız yeterlidir kanaatindeyim. En kötü kalkan bile bazen yeterli olabilir, seçimi siz yapın.

-Süvari kalkanları (sanırım yuvarlak olanlar) piyadeler için dizayn edilmemişlerdir. Süvari kalkanları, ayakları diğer kalkanların koruduğu kadar korumaz.

-Son bir not olarak : Kalkanlar, son olarak bir arbalet okuyla kırıldıklarında arbalet silahının üstün fırlatma gücünden dolayı arbalet okundan gelen hasarın engelleyebildiği kadarını engeller ve kırılır; hasarın geri

 

Master Ronin den Alinti  


.:: Gizli Içerik: Içerigi görebilmek için Facebook Sayfamizi 'TIKLA' begenin ve sonra bu sitemize Üye olun::.


  

Google - Keyword: için, hasar, silah, kadar, olarak, saldırı, zaman, vardır, silahlar, çok, verirler, göre, çift, savunma, önemli, sonra, biraz, hızlı, arasında, sizin.
<-- Oylama  
Beğendim(+) +2 Beğenmedim(-)
YazarSalihGultepe Tarih 16-11-2010, 16:16 Yorumlar (0)

Bizi Facebook'dan takip edin :
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BAĞIŞ
Sitemize bağış yaparak katkıda bulunabilirsiniz.
Konu Ekle / PAYLAS

Son Yorumlar
 • → geveze_52
  Cossacks Türkce Yama

  Yazar: geveze_52

  Konu: Cossacks Türkce Yama

  Güzel site vepaylaşım kolay gelsin kardeş
 • → AGIR
  Cossacks icin Türk Oyunculari Araniyor

  Yazar: AGIR

  Konu: Cossacks icin Türk Oyunculari Araniyor

  cossackı bizden iyi oynayan yoktur. multiplayerden birbirmizle kapışıyoruz ama internetten oynayamıyorum kımseyle. internet konusunda yardımcı olabilecek varmı
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  RuLing,
  yardimci olmak istedim ama suan icin calisan baska bir Link yok. Bulabilirsem ekliyecegim.
 • → BerkayBabo
  Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Yazar: BerkayBabo

  Konu: Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  aynen bencede herkes denemeli
 • → BerkayBabo
  Üçüncü Dünya Savaşı Modu

  Yazar: BerkayBabo

  Konu: Üçüncü Dünya Savaşı Modu

  kesin çok güzel olur şu anda yüklüyorum
 • → RuLing
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: RuLing

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  sa admin ben indir buyonuna basıyorum sayfadan başka bir sayfa açılıyo domain market diye yardımcı olurmusun
 • → bu-roc
  Cossacks Hata Veriyor ...

  Yazar: bu-roc

  Konu: Cossacks Hata Veriyor ...

  arkadaşlar mrb . bu oyunu yıllarca oynadım ve en cok beğendğim strateji oyunudur. ama gelin gorün ki windows 8 de bir türlü çalıştıramıyorum her tülü yama yı denedım olmadı bu konu hakkında ılerı duzeyde bılgısı olan varsa lutfen yardımcı olsun..
 • → SalihGultepe
  Save Dosyasi

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Save Dosyasi

  cinobilal,
  LINK - A Calisiyor, tekrar dene kardes :!
 • → SalihGultepe
  Cossacks Hata Veriyor ...

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Cossacks Hata Veriyor ...

  octai07,
  maalesef..
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  asafdsfda,
  http://www.mbrepository.com/file.php?id=1784
  Sadece Warband 1.113 Versionu icindir!
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  emoreis75,
  Kralliklarla arani iyi tutuyorsun sonra anlasma kismi gelmiyor.
 • → emoreis75
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: emoreis75

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Krallıklar Arası Savunma anlaşması ne demek
 • → by456
  Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Yazar: by456

  Konu: Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Teşekkürler deneyeceğim
 • → asafdsfda
  Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  Yazar: asafdsfda

  Konu: Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  nasıl indirecez bu herhangibi bir link yok yardımcı olursanız sevinirim
 • → alperen1478
  M&B Warband Süper itemler ve Yüklenişi

  Yazar: alperen1478

  Konu: M&B Warband Süper itemler ve Yüklenişi

  rarın içinde nasıl kurulur anlatılıyomu ?

Tüm Yorumlar
Facebook
Anket
hangi birliği tercih edersiniz...
Okçu
Atlı
Piyade
Atlı okçu

Alexa Rank


Bu sitede bahsi geçen program ve içerikler tamamen tanıtım amaçlı olup yayıncı yada hak sahipi isteği doğrultusunda sitemizden kaldırılır.
Lütfen iletişim bölümü mail adresinden bizimle irtibata geçiniz.Dosyalar alıntı olup sunucumuzda barındırılmaz.
Lütfen Kullanıcı sözleşmesini tekrar gözden geçiriniz.Sitemiz dışındaki linklerden sitemiz sorumlu değildir.