Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 72 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/modules/show.full.php on line 243 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 64 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 60 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 68 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 72 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 77 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /customers/7/3/e/turkcossacks.com/httpd.www/engine/classes/templates.class.php on line 262 Mount and Blade: Warband – Napoleonic Wars İnceleme » TurkCossacks - Cossacks, Mount Blade, League of Legends, Silkroad Online, Istanbul Kiyamet Vakti ile ilgili hersey
Cossacks , Mount Blade , Forum, Portal » Mount & Blade » Mount and Blade: Warband – Napoleonic Wars İnceleme

Görüntülenme: 10516 Tags Mount and Blade: Warband – Napoleonic Wars İnceleme, nbsp

  


.:: Gizli Içerik: Içerigi görebilmek için Facebook Sayfamizi 'TIKLA' begenin ve sonra bu sitemize Üye olun::.


  

Orjinal Metin http://thgtr.com/mount-and-blade-warband-napoleonic-wars-inceleme

 

Uzun bir süre önce oynamayı bıraktığım Warband, son günlerde neredeyse 24 saatimi paylaştığım bir oyun oluverdi?!?!?!?

Kısa bir süre önce satışa sunulan Napoleonic Wars adlı Warband DLC’si ile Mount and Blade’de kılıçları kalkanları bir kenara bıraktık. Şimdi demir döküm ağır toplar, tüfekler ve süngüler gözdemiz haline geldi.

Açıklık Getirelim

Bana göre dünyanın en yetersiz askeri ve devlet adamı olan Napolyon Bonapart’ın 1803–1815 tarihleri arasındaki savaş atmosferini konu edinen DLC, sadece multiplayer içeriğiyle Warband severlere farklı bir tecrübe sunuyor.

Napoleonic Wars tamamıyla TaleWorlds’e ait değil, yine stüdyomuz With Fire and Sword’taki gibi farklı bir geliştirici ile ortak çalıştı. Napoleonic Wars için Admin ve Mount & Musket adlı modlarla ünlenen modcuların bir araya gelip kurduğu Flying Squirrel Entertainment’a ait desek hata yapmış olmayız.

Curcuna Hat Safhada

Multiplayer’a girdiğimizde karekter oluşturma sayfası sonrası, DLC’nin konu edindiği tarihi aralıkla alakalı oyun modlarıyla dolu sunucu listesi karşılıyor bizleri. Hemen Napoleonic Wars ile gelen devasa 100 vs 100 yani 200 kişilik sunuculardan birisine giriyoruz.

Komutanlar dürbünleriyle çarpışmaları süzerken emirler yağdırıyor, bandocu takımı flütüne ve trampetine sarılıyor, sancaktar göğsünü mermilere geriyor, atlı birlikler düşmanın arkasına sızarken piyadeler ise atış için hazır oluyor. Prusya, Avusturya, Fransa, Büyük Britanya ve Rusya’nın yer aldığı oyunda yüzlerce birim görmek mümkün. Her bölüğün 5 farklı çeşidi mevcut. Örneğin atlı Hussar birliklerinin subayları var, sancaktarı var, bandocusu var, varda var…

Biraz önceki cümlelerimi okurken gözünüzde canlanan atmosferi baltalayan tiplere çok rastlayacaksınız. DLC çıkmadan önce videolarını izlemiştim. RP (role playing) yapılan sunucularda harika savaşlar yaşanıyor, oyundaki karakterlere göre herkes rolünü çok iyi üstleniyordu. Ama eğer direk savaşa tabiri caiz ise akan tiplerle oyunu oynarsanız eğlence bir yana curcuna sizi bir süre sonra kin dolu bir oyuncuya dönüştürebiliyor. Özellikle süngülü manyaklar… sonra değineceğim…

Oyunda öne çıkan ve farklılık oluşturan birimler topçular ve mühendisler. Topçular hisarları ve savunma için girilen binaları yerle bir ederken, mühendisler ise gerek atlı gerek piyade birliklerine yarar ile zarar verecek çalışmalarda bulunuyor. Örneğin çatışmalar için siperler hazırlayan mühendis sınıfı, uzun kazıklardan oluşan çitlerle düşman atlılarının güzergahlarını kesiyor. Yine mühendisler patlayan dinamit dolu tahta kutularla çoğu çatışmanın da korkulu rüyası olabiliyor.

Binaların hasar aldıktan sonra fizik yoksunu yıkılışları, mühendis sınıfının inşa ettiği barikatlar, özel birimlerin hissedilmeyen buff’ları ve yüksek çözünürlüklü kaplamalar oyunun bildiğimiz Warband olduğu gerçeğini değiştirmeye hiç ama hiç yetmiyor. Zira benim bizzat araştırmalarım ve Mount & Musket moduyla haşır neşir olanlarla görüşmelerim sonucu biraz önce söylediklerimi tasdik edecek sonuçlara vardığımın altını çizmem lazım. Hatta öyle ki ‘Abi bildiğin modu satmışlar’ diyen, Mount & Musket severler dahi var.

Fakat bunlar normal şeyler, dünyanın en zengin 500 firması arasında yer alan oyun firmaları da bu tür içeriklerle kitlelerini oyalıyor. Yok, yanlış anlamayın oyalıyor derken yeni çıkacak oyun için zaman kazandıklarını kastediyordum. Mount and Blade 2, birkaç ay önce Anadolu Ajansı tarafından istem dışı bir video ile sızdırıldı. Bizzat videoyu kendi YouTube sayfama da montajlayarak yayınlamıştım. Lakin rica üzerine tabi bu videolar kaldırıldı. Son olarak daha önceden de özel haberlerimizle Mount and Blade 2′nin çıkacağını da sizlere aktarmıştık.

Napoleonic Wars, yeni bir soluk ama ne yazık ki getirileri oyundaki yetersizliği kapatamıyor. Hala görsel hatalar, görünmez duvarlar, animasyonlardaki yetersizlik, beklenmedik anda haritanın bir ucuna ışınlanmalar vb. gibi hatalar yerini korumaya devam ediyor.

Süngülü Sapıklar = RAGE

Napoleonic Wars dışındaki tüm M&B oyunlarında iki elle tutulan ve orta büyüklükteki kargılar, baltalar için çok eleştiri yaptım. Nefes alırım sandım yeni DLC ile ama yok… Instant (anlık) süngü sallamak ne demek? Genel olarak tüm sunucular süngü sapıklarıyla dolu. Adam Warband’de sanıyor kendini herhalde. Arkadaşım, sunucuya girer girmez çarpılmış gibi iki büklüm süngüyle tüm haritayı gezer mi bir insan, hasta olmak lazım. Oyundaki amaç tüfek ve top, çok seviyorsan sivri ve delici aletleri diğer oyunları oyna. Bir de FSE bu sapıklara öyle bir ortam hazırlamış ki süngüler oyuncu tabiriyle tek atıyor…

Başımdan geçen iki olayı anlatıp bu bölümü sonlandıracağım. Bir fetih modu haritasındayız, Prusya’dan Hussar subayıyım. Kılıcım, dürbünüm ve bir de piştovum var. Alelade bir açık alanda süngü taşıyan tüfek sahibi bir düşman askerine üç atlı saldırdık. Adama atlarla nasıl çarpıyoruz görmeniz lazım, o ara ben piştovla adamı vurdum bildiğin üzeri kan oldu. Sonra kılıcımla adama iyi bir darbe indirdim, adam daha çok kana bulandı. O ara diğer atlı arkadaşım da düşman askerine kılıç darbesi indirdi, buna rağmen hala ayakta adam. Sonra ne oldu biliyor musunuz o yerdeki adam 3 atı ve 3 hussarı öldürdü. Doğana kadar izledim, bizim takımdan başka bir süngülü sapık geldi bu adamı öldürdü. Böyle olaylar 1-2 kere olsa amenna. Ama her zaman oluyor. Süngü ve yetersiz hitbox bir araya geldiği zaman aramızda 10 adım mesafe varken dahi öldüğüm anları hatırlarım. Oynayış saatime bakın, yahu klan dahi kurduk… Bu eksi yanları benden başka daha iyi kim tahlil edebilir? Süngüye isyanım var!

Yine Bizzat ben yaşıyorum, bir piyadenin sağ böğrüne ve kafasına toplamda üçer kere kılıç darbesi indirdim. Adam ölmedi, bunun üzerine bana süngü atarken sağa doğru geçtim. Adam direk önüne süngü salladığı halde öldüm. Açıklaması yok bunun… Çıkıp lag’dasın demeyin o kadar noob değiliz.

Kesinlikle stamina bar şart, instant süngü atılmaması lazım. Ayrıca hibox’un acele düzenlenmesi gerekiyor. Son olarak süngünün verdiği hasar da azaltılmalı.

Sunucudayken her geçen dakika artan heyecan yerini büyük bir hüsrana bırakıyor. Zira adını Napoleon Savaşları konulan oyunda ecdadımızın olmadığını görüyoruz. 10 yaşındaki çocuklar oyun geliştirince böyle oluyor işte. Tarih tahsil eden birisi olarak, hiç utanmadılar mı diye buradan kendilerine soruyorum. Yahu 10 makalesinden 6′sı yanlış olan Wikipedia bile Napoleon Savaşları’nı yeterli seviyede işlemiş, Osmanlı İmparatorluğu bu oyunda neden yok kardeşim? Bu adam Mısır’a gelmedi mi? Yafa’da dedelerimize katliam yapmadı mı? Akka’da yenilip kaçmadı mı?

Napoleon Savaşları 1792-93′te başlar. Bu süreçte Napoleon Toulon’u kuşatır, İtalya’yı bir Fransa yönetimine sokar, Mısır’a geçer vs. şeklinde devam ediyor. DLC’nin adı X Napoleon Campaign olacaktı ya da yiğidi öldürüp hakkını vermemezlik etmeyecektiniz benden bu lafları işitmeyecektiniz. Ben zaten görmedim bu Batı’nın yenilgisini yazdığını. Dün gece Uğur ile durumu istişare ediyorduk. Bir laf etti tam düz konuştu ‘İkinci Dünya Savaşı sonrası neredeyse tüm Avrupa tarihi baştan yazıldı.’ doğru! Biraz önce tarih tahsil ettiğimi belirttim, şahsen kendi kitaplarımızda Bizansa, İspanya, Fransa, Rusya vb. gibi devletlerle girdiğimiz savaşlarda aldığımız birçok yenilgimiz detaylı bir şekilde yer alıyor. Hatta durum tahlili de ediliyor. İslam Medeniyeti doğuşu ve gelişimi dönemlerinden tutun da Anadolu’yu yurt edinene kadar nice zaferler gibi yenilgiler de yaşamışız ve sonucunda galip gelmiş olsak da biz yazıyoruz eğriyi doğruyu arkadaş. Yazmayanlar utansın.

Oyuna dört elle sarıldım zira 200 kişilik sunucularda hilal-i zişanı taşıyan 1 kişiye zor rastlarsınız. Takma adımın sonunda ‘Pasha’ yazıyor, belki çocukça gelecek ama üst sıralarda yer aldıkça dikkat çeker de insanlar nedir yahu bu der de araştırır diye kasıyorum kendimi. Geçen bu duruma sinirlenen yabancı birinin bana karşı yaptığı çıkış ile hedefime ulaştığımı düşünüyorum.

Resmi sunucularda yine Prusya hussar subayıyım, karşı takımı sıkıştırdık bir bölgeye. Ben milleti kesip biçiyorum. Aralarından biri çıkıp ‘İslam yanlısı, Osmanlı sever, Muhammed’e ölüm…’ bir başladı küfürlerin ardı arkası kesilmiyor. Sen misin böyle çıkış yapan dedim DLC’yi yapan kişilerle irtibata geçip bu oyuncuyu bloke ettirdim..

Bu yaşadığım olay Paşa Birliği adında bir klan kurma hissiyatını uyandırdı. Eğer Napoleonic Wars oynuyorsanız ve public (halka açık) sunucularda sırtınızı kollayacak dostlar istiyorsanız şu linke bakabilirsiniz:

http://steamcommunity.com/groups/pasabirligi

Öyle ki dost takımda görünen armalarımız Osmanlı veya Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı olunca sırtımızı dahi kollamıyorlar…

Mount and Blade hakkındaki yorumlarımı, sitemizin kadim okurları bilirler. Lakin yine bir hatırlatma yapmada fayda var. Ben Mount and Blade’i Armağan Bey ve eşinin geliştirmiş olduğu ilk sürümlerden beri takip eden birisiyim. Yıllarca eğer bu oyun indie çatısını artırmaz ise ciddi rakiplerin canına tak edip benzer konsepte daha oynanabilir oyunlar geliştireceğini dile getirmiştim. Öyle de oldu, şimdi Chivalry: Medieval Warfare ve War of the Roses kapıya dayandı… Mount and Blade 2′nin daha güzel bir oyun olmasını ve yıllarıdır yapılan eleştiriler kale alınarak içeriğinin oluşturulmasını arzuluyorum.

Napoleonic Wars, sizleri uzun süreler boyunca meşgul edecek bir yapım. Evet, eleştiriler ortada fakat bu eğlenmediğiniz anlamına gelmiyor. Arkadaşlarınızla düşmana akınlar yaptıkça, yenilen koca takımın yapmış olduğunuz akınlarlalar düşmanı yendiğini görünce mutlu oluyorsunuz. Ayrıca Türk oyuncusunun Napoleonic Wars’ta sırtladığı sorumlulukları da düşünürsek başarıların ne kadar önemli olduğu görülebilir, haliyle coşkuya boğulduğunuz anlar da olacak yani.

Napoleonic Wars’u en ucuza şu an PlayStore’dan alabilirsiniz. DLC, 9.90 TL fiyatının kesinlikle karşılığını veriyor. Yani Warband’iniz var da bu DLC’ye hala sahip değilseniz büyük bir hata içerisindesiniz, belirtmeden geçmeyelim.

Oyun hakkında sorularınızı yorumlarınızla buradan iletebileceğiniz gibi twitter.com/talhaturhalüzerinden de bana ulaşabilirsiniz. Sitemizle alakalı tüm haberler için twitter.com/THGtr‘yi takip edebilirsiniz.

 

Fiyatıyla oyuncu dostu olan Napoleonic Wars, konseptiyle kesinlikle Warband Native sürümüne nazaran daha fazla eğlence vaad ediyor. Her ne kadar multiplayer’dan ibaret olsa da kimse top tüfek sesleri arasında tek kişinin içerisinde olduğu bir hikaye akışını aramıyor. Çünkü sunucular 200+ kişiye kadar destek veriyor. Hucummmm…  


.:: Gizli Içerik: Içerigi görebilmek için Facebook Sayfamizi 'TIKLA' begenin ve sonra bu sitemize Üye olun::.


  

Google - Keyword: Mount, için, kadar, Napoleonic, süngü, önce, çok, tüm, Warband, olduğu, lazım, olarak, sunucularda, Napoleon, Blade, tüfek, hiç, adamı, mühendisler, oyunda.
<-- Oylama  
Beğendim(+) +1 Beğenmedim(-)
Yazarmehmet68 Tarih 7-05-2012, 12:43 Yorumlar (0)

Bizi Facebook'dan takip edin :
Bilgi
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
BAĞIŞ
Sitemize bağış yaparak katkıda bulunabilirsiniz.
Konu Ekle / PAYLAS

Son Yorumlar
 • → geveze_52
  Cossacks Türkce Yama

  Yazar: geveze_52

  Konu: Cossacks Türkce Yama

  Güzel site vepaylaşım kolay gelsin kardeş
 • → AGIR
  Cossacks icin Türk Oyunculari Araniyor

  Yazar: AGIR

  Konu: Cossacks icin Türk Oyunculari Araniyor

  cossackı bizden iyi oynayan yoktur. multiplayerden birbirmizle kapışıyoruz ama internetten oynayamıyorum kımseyle. internet konusunda yardımcı olabilecek varmı
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  RuLing,
  yardimci olmak istedim ama suan icin calisan baska bir Link yok. Bulabilirsem ekliyecegim.
 • → BerkayBabo
  Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Yazar: BerkayBabo

  Konu: Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  aynen bencede herkes denemeli
 • → BerkayBabo
  Üçüncü Dünya Savaşı Modu

  Yazar: BerkayBabo

  Konu: Üçüncü Dünya Savaşı Modu

  kesin çok güzel olur şu anda yüklüyorum
 • → RuLing
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: RuLing

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  sa admin ben indir buyonuna basıyorum sayfadan başka bir sayfa açılıyo domain market diye yardımcı olurmusun
 • → bu-roc
  Cossacks Hata Veriyor ...

  Yazar: bu-roc

  Konu: Cossacks Hata Veriyor ...

  arkadaşlar mrb . bu oyunu yıllarca oynadım ve en cok beğendğim strateji oyunudur. ama gelin gorün ki windows 8 de bir türlü çalıştıramıyorum her tülü yama yı denedım olmadı bu konu hakkında ılerı duzeyde bılgısı olan varsa lutfen yardımcı olsun..
 • → SalihGultepe
  Save Dosyasi

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Save Dosyasi

  cinobilal,
  LINK - A Calisiyor, tekrar dene kardes :!
 • → SalihGultepe
  Cossacks Hata Veriyor ...

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Cossacks Hata Veriyor ...

  octai07,
  maalesef..
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  asafdsfda,
  http://www.mbrepository.com/file.php?id=1784
  Sadece Warband 1.113 Versionu icindir!
 • → SalihGultepe
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: SalihGultepe

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  emoreis75,
  Kralliklarla arani iyi tutuyorsun sonra anlasma kismi gelmiyor.
 • → emoreis75
  Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Yazar: emoreis75

  Konu: Mount Blade Warband Kergit To Ottoman Osmanlı Modu

  Krallıklar Arası Savunma anlaşması ne demek
 • → by456
  Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Yazar: by456

  Konu: Robin Hood Mod (Hikaye Modu) çıktı

  Teşekkürler deneyeceğim
 • → asafdsfda
  Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  Yazar: asafdsfda

  Konu: Mount Blade Warband 81 Yeni Asker Modu

  nasıl indirecez bu herhangibi bir link yok yardımcı olursanız sevinirim
 • → alperen1478
  M&B Warband Süper itemler ve Yüklenişi

  Yazar: alperen1478

  Konu: M&B Warband Süper itemler ve Yüklenişi

  rarın içinde nasıl kurulur anlatılıyomu ?

Tüm Yorumlar
Facebook
Anket
hangi birliği tercih edersiniz...
Okçu
Atlı
Piyade
Atlı okçu

Alexa Rank


Bu sitede bahsi geçen program ve içerikler tamamen tanıtım amaçlı olup yayıncı yada hak sahipi isteği doğrultusunda sitemizden kaldırılır.
Lütfen iletişim bölümü mail adresinden bizimle irtibata geçiniz.Dosyalar alıntı olup sunucumuzda barındırılmaz.
Lütfen Kullanıcı sözleşmesini tekrar gözden geçiriniz.Sitemiz dışındaki linklerden sitemiz sorumlu değildir.